Altona Algorithms 2019


Date
Oct 5 - 6, 2019
City
Melbourne, Victoria, Australia
Venue

Mount St Josephs Girls College

Address
Cnr Civic Parade and Galvin St, Altona VIC, 3018, Australia
Details

Mary MacKillop Hall

Contact

Speedcubing Australia

Organizers
Kerrie Jarman and Speedcubing Australia
WCA Delegates
Edward Hollingdale, Ethan Pride, Kerrie Jarman, and Sebastian Robbins
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Contact us
We are on Facebook, Twitter and Instagram!

Speedcubing Australia Website

Events
Main event
Competitors
227
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 250 competitors.
The base registration fee for this competition is $20 (Australian Dollar).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Upon registering you will receive an email stating “Your registration for Altona Algorithms 2019 is submitted and pending approval” Please ensure you have paid the registration fees via stripe on the register page.

Once the competitor limit has filled new registrations will be added to a waitlist to be sorted in the order of payment. Waitlisted competitors will only be accepted provided one of the accepted competitors withdraws from the competition by emailing the organisation team at support@speedcubing.org.au. All competitors still on the waiting list after 25/09/2019 will be removed.

To receive a refund you must email the organisational team at support@speedcubing.org.au before 25/09/2019. Refunds will not be issued after this date for any reason.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Feliks Zemdegs won with an average of 7.00 seconds in the 3x3x3 Cube event. Tommy Kiprillis finished second (8.37) and Jode Brewster finished third (8.67).

Oceanian records: David Epstein‎ Square-1 7.58 (average).

3x3x3 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Feliks Zemdegs 6.29 7.00 Australia 8.607.076.297.456.47
2 Tommy Kiprillis 7.22 8.37 Australia 9.239.967.228.057.84
3 Jode Brewster 6.76 8.67 Australia 8.327.986.7611.029.72

2x2x2 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Feliks Zemdegs 1.59 2.37 Australia 2.492.101.592.722.52
2 Jode Brewster 2.20 2.51 Australia 2.412.462.202.663.53
3 Ethan Stevens 2.37 2.61 Australia 2.372.422.746.282.67

4x4x4 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Feliks Zemdegs 22.90 24.16 Australia 22.9026.1124.7623.6224.09
2 Ryan Driscoll 29.73 35.61 Australia 29.7336.7333.8036.3040.13
3 Tommy Kiprillis 34.34 36.40 Australia 34.3435.3535.1346.1238.73

5x5x5 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Feliks Zemdegs 41.54 44.39 Australia 41.5443.1747.3849.3642.61
2 Ryan Driscoll 58.00 1:02.32 Australia 1:02.591:06.111:03.1158.001:01.27
3 Tommy Kiprillis 59.98 1:04.01 Australia 1:00.171:09.3059.981:02.551:11.13

6x6x6 Cube

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Feliks Zemdegs 1:26.67 1:32.63 Australia 1:36.161:35.051:26.67
2 Ryan Driscoll 1:38.16 1:51.05 Australia 1:54.901:38.162:00.09
3 Tommy Kiprillis 2:03.94 2:11.47 Australia 2:10.762:19.702:03.94

3x3x3 Blindfolded

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jack Cai 17.83 DNF Australia DNF21.6217.83
2 Tam Quan 41.17 DNF Australia DNFDNF41.17
3 Feliks Zemdegs 49.04 DNF Australia DNFDNF49.04

3x3x3 One-Handed

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Feliks Zemdegs 10.73 11.12 Australia 10.7410.7312.6011.0211.60
2 Jack Cai 12.95 14.61 Australia 12.9514.9014.6216.9914.32
3 Ryan Driscoll 14.00 14.76 Australia 14.8414.9114.0014.5439.48

Clock

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Lennon Hughes 8.07 8.51 Australia 8.078.839.388.628.07
2 Jode Brewster 7.80 8.84 Australia 7.808.56DNF8.739.22
3 Phoenix Patterson 8.76 10.47 Australia 10.5210.708.7610.9510.20

Pyraminx

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Junqi Feng (冯骏骐) 1.91 2.91 China 2.871.912.992.982.89
2 Ethan Stevens 2.70 3.28 Australia 2.756.143.493.612.70
3 Riley Dexter 3.04 4.06 Australia 4.705.613.713.763.04

Skewb

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Tommy Kiprillis 2.72 3.07 Australia 3.303.752.823.082.72
2 Junqi Feng (冯骏骐) 3.20 3.86 China 3.635.284.653.303.20
3 Revan Rajahmoney 3.32 4.23 Australia 4.616.394.013.324.06

Square-1

# Name Best Average Citizen of Solves
1 David Epstein 7.81 9.17 Australia 10.8710.669.007.817.86
2 Chan Hui Tung (陳許瞳) 8.69 9.38 NR Hong Kong 9.9711.149.408.768.69
3 Jode Brewster 8.55 10.73 Australia 11.3811.669.3211.508.55

3x3x3 Multi-Blind

# Name Best Average Citizen of Solves
1 Jack Cai 24/28 56:48 Australia 24/28 56:48
2 Zeshaan Khokhar 26/33 1:00:00 Australia 26/33 1:00:00
3 Lennon Hughes 10/12 57:47 Australia 10/12 57:47